پست وبلاگ

پاسخ هایی به سوالات جنسی کودکان

پاسخ هایی به سوالات جنسی کودکان

نبودن آموزش مناسب جنسی برای کودکان

آموزش جنسی یکی از موضوعات مهم در حوزه تربیت است و با وجود اهمیت بسیار زیادی که دارد این موضوع در کشور ما برنامه آموزشی مدون و مناسبی در این زمینه وجود ندارد و اغلب نوجوانان آگاهی های جنسی را از منابع نامناسب و با روش های نادرست کسب می کنند و به همین دلیل اطلاعات کافی و صحیح درباره این موضوع ندارند.

اگر این آموزش ها دیر هنگام ، نا کافی و غیرواقعی باشند، نمیتوانند مفید واقع شوند.
به همین دلیل چنان چه پدر و مادر بتوانند به پرسش ها و کنجکاوی های جنسی فرزندان خود پاسخ مناسب و سنجیده بدهند ،
می توانند مانع از انحراف فکری، سرکوب جنسی و مخفی کاری آنان که تبعات بسیار بدی می تواند داشته باشد،شوند.
خانواده ها هیچ برنامه ای برای آموزش جنسی کودکان خود ندارند
پژوهش های مختلف نشان میدهد کودکانی که درباره رشد و بلوغ جنسی خود اطلاعات صحیح و مناسب با توان فکری خود دریافت میکنند، به طور قابل توجهی تجربه ی ملموس جنسی خود را از لحاظ سنی به تعویق می اندازند. در حالی که کودکانی که به دلایل مختلف ، اطلاعات اشتباه ، ناقص و واهی دریافت میکنند ، یا حتی در ناآگاهی کامل به سر می برند، در اثر کنجکاوی زیاد برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود ، در سنین بسیار پایین تری دست به تجربیات جنسی میزنند (رافمن2002)
اصول آموزش جنسی
  • به سوالات و کنجکاوی های کودک خود متناسب با سن و درک او پاسخ بدهید
  • محیطی امن و آرام ایجاد کنید که در کمال راحتی و صمیمیت به سوالات کودکان پاسخ داده شود.سعی کنید هنگام صحبت درمورد مسائل جنسی خوش رو و راحت باشید و از ایجاد جوی تهدید کننده و یا احساس شرمساری و خجالت اجتناب کنید.فارغ از هرگونه قضاوت باشید.
  • در برابر سوالات کودکان از کلماتی که بار منفی دارد (بد است،زشت است،کثیف است) استفاده نکنید زیرا احساس شرم و گناه به کودک منتقل میشود و این مساله در مسائل جنسی بزرگسالی و کیفیت برقراری رابطه خوب با همسرش تاثیر می گذارد
  • از افراط و تفریط بپرهیزید و توضیح اضافه ندهید
  • همواره اطلاعاتی که به کودک می دهید باید درست ،صادقانه و روشن باشد اما گفتن حقیقت به معنای گفتن تمام حقایق نیست ،بلکه متناسب با سن و میزان فهم کودک باشد

 

آموزش جنسی را چه کسانی باید بدهند؟
خانه و مدرسه محیطی برای آموزش های جنسی بچه ها است
اما بهتر است والدین آموزش های جنسی را بر عهده بگیرند زیرا کودک این احساس را پیدا میکند که والدین همواره در کنار او هستند و احساس صمیمیت میان آن ها افزایش پیدا میکند.
بهتر است قبل از اینکه کودکان پاسخ به سوالات جنسی خود را از دوستان خود بشنوند خودتان به آن ها پاسخ بدهید زیرا امکان دارد اطلاعات اشتباهی دریافت کنند.
برخی از سوالات جنسی کودکان و پاسخ های مناسب
زمانی که کودک سوالی میپرسد والدین میتوانند ابتدا بگویند “سوال خوبی پرسیدی ،اتفاقا من هم می خواستم راجع به این مطلب با تو صحبت کنم،نظر خودت راجع به این موضوع چیست؟”
شما از این طریق متوجه می شوید که منظور کودک دقیقا چه بوده ایت.شاید منظورش اصلا آن محتوای جنسی که در ذهن شماست نبوده است و از طرفی شما به میزان اطلاع کودک خود به آن موضوع پی میبرید تا اطلاعات کم و یا اضافه ای در اختیار او قرار ندهید.
اگر کودک سوالی میپرسد و شما جواب آن را نمیدانید به او بگویید “جواب این سوال را کامل نمیدانم اجازه بده درمورد آن مطالعه کنم و فردا پاسخ کامل را به تو می گویم”
و حتما فردای آن روز پاسخ متناسب با سن کودک به او بدهید.
چگونه کودک بدنیا می آید؟
زمانی که کودک به اندازه کافی بزرگ شد که بتواند خودش نفس بکشد و غذا بخورد،با فشار آوردن به شکم مادر سعی می کند به دنیا بیاید. آن گاه مادر به بیمارستان می رود و در آن جا پزشک ها به او کمک میکنند تا بچه اش را به سلامت به دنیا آورد.

بچه از کجا می آید؟

وقتی بچه در شکم مادر آن قدر بزرگ می شود که غذایی که از مادرش می گیرد دیگر برایش کافی نیست ، هم بچه می فهمد و هم بدن مادرکه بچه باید بیرون بیاید
اگر زایمان شما سزارین بود خط شکم را نشان بدهید و بگویید دکتر ها اینجا را میبرند و بیرون میاورند
و اگر کودک شما درمورد زایمان طبیعی کنجکاو شد برای او توضیح دهید که کیسه درون شکم مادر که بچه درون آن قرار دارد ،مانند بادکنک است می تواند بزرگ شود و دوباره به اندازه و حالت اول برگردد.
وقتی که بچه خیلی بزرگ شد و آگادگی تولد را پیدا کرد ، از پایین شکم مادر خارج میشود.زیرا هر چیزی که بخواهد از بدن ما خارج شود باید از پایین شکممان خارج شود.
نشان دادن فیلم مستند تولد بچه گربه و یا تخم گذاری پرندگان و وضع حمل کردن حیوانات می تواند مفید باشد
من از کجا آمده ام؟
دستش را روی شکم خود بگذارید و بگویید تو در بخشی از شکم من که به آن رحم می گویند به وجود آمدی و بعد از حدود نه ماه متولد شدی.
من را فرشته آورده،از کمد بیرون آمدم ،لک لک آورده ،از درخت چیدی و..؟
نه عزیزم این ها قصه است.مامان و بابا آرزو کردند که یک موجود زیبا و دوسا داشتنی مثل تو داشته باشند و تو در شکم من بودی و من از تو مراقبت کردم تا تو بزرگ شدی و از شکم من خارج شدی.
آیا مرد ها میتوانند بچه دار شوند؟
نه ،چون آن ها رحم ندارند .رحم جایی است که بچه در آن رشد میکند.
نقش پدر در بچه دار شدن چیست؟
در کیسه ای که در داخل شکم مادر قرار دارد،هرماه یک تخم کوچک به وجود می آید.
هر زمانی که هم پدر و هم مادر آرزو کنند که بچه داشته باشند آن تخم تبدیل به بچه خواهد شد.پدر از مادر مراقبت میکند و مادر از بچه تا بزرگ شود و از شکم مادر خارج شود.
آیا هرکاری که بزرگ تر ها گفتند را باید انجام بدهم؟/آیا باید اجازه بدهم بزرگ تر ها مرا نوازش کنند؟
تنها کسی که تو باید همیشه از او اطاعت کنی مامان است.
هیچوقت مجبور نیستی کسی را که دوست نداری ببوسی و یا بغل کنی و هیچوقت نباید کسی را که نمیشناسی را ببوسی و یا بغل کنی.
هیچ فردی حق ندارد به وسط پاهای تو دست بزند،پس باید همه چیز را به من بگویی.
تو نباید هیچ رازی را از مامان مخفی کنی،حتی اگر کسی به تو گفت که اگر این کار را بکنی اتفاق بدی برای تو می افتد.
همه چیز را فورا به من بگو و مطمئن باش کاری میکنم که اتفاق بدی برای تو نیوفتد.
فحش چیست؟(معنی یک فحش جنسی خاص)
حرف بدی است که بعضی ها عصبانی می شوند ، به دیگران می گویند.اما اگر ما این کار را بکنیم دیگران راجع به ما فکرهای بد می کنند ،چون فحش دادن نشانه بی ادبی است.
این حرف را قدیم ها به آلت تناسلی می گفتند،پس زشت لست و نباید در جمع این کلمات را به زبان آورد،زیرا خصوصی است.

 

منبع:آموزش مسایل جنسی به کودک و نوجوان (پاسخ های مناسب برای سوال های کودکان)

دکتر مصطفی تبریزی و دکتر زهرا ترابی

 

نویسنده:مهدیه سادات مصطفوی

مقالات مرتبط