پست وبلاگ

یک کالای ایرانی باید چه شرایطی داشته باشد تا از آن حمایت کنیم؟

یک کالای ایرانی باید چه شرایطی داشته باشد تا از آن حمایت کنیم؟

در مطلب پیش رو ما میخوایم با یه سری پرسش و پاسخ و مثال های ساده درباره ی موضوع حمایت از کالای ایرانی صحبت کنیم.

از اینجا شروع میکنیم:

کالای داخلی مطلوب چه شرایطی باید داشته باشه؟

کالای داخلی اگر این دو مورد رو داشته باشه خیلی عالیه :

 1- کیفیت برتر 2- خدمات و پشتیبانی پس ازفروش
همه مون قبول داریم این دو شرط برای خرید هر کالایی لازم هستش، اما بزارید با یه مثال موضوع رو روشن تر کنیم:
پسر شما و پسرهمسایه تصمیم گرفتن باهم مسابقه دو بدن . پسر همسایه  پرسرعت میدوه و پسر شما از اون  عقب میمونه. آیا چون پسر همسایه سریعتر هستش شما طرفدار اون میشید؟ قطعا جوابتون منفیه.
اگر فرزند شما سعی خودش رو کرده باشه ولی مشکلاتی مثل نداشتن کفش خوب، نبود تغذیه مناسب در خانواده یا … باعث ضعف او شده باشه، قطعا شما به اون حق می دید و تا توان داشته باشید از پسرتون حمایت میکنید.
 بسیاری از تولید کننده های داخلی در کشورمون با همچین مشکلاتی روبرو هستند، میپرسید چه مشکلی؟مشکلاتی مثل :
  • نبود سرمایه کافی برای شروع تولید یک کالای با کیفیت

  • قوانین دست و پاگیر بسیار زیادی که در کشورما اغلب به تولید کننده آسیب می رساند و این در حالیه که هیچکدوم از این قوانین برای وارد کننده همان محصولات، وجود ندارد

  • یا در کشورما به دلیل فرهنگ ضعیف ، اگر کالایی حتی از مشابه خارجی آن با کیفیت تر باشه، میل به خرید جنس خارجی بیشتره!

همه ی این دلیل ها  باعث شکست فرزندتون در مسابقه میشن، پس میشه با در نظر گرفتن کاستی های موجود، به تولید کننده هایی که چرخ اصلی اقتصاد را آنها می چرخانند آفرین گفت و با تمام وجود از آن ها تقدیر و حمایت کرد.

سوال بعدی اینه که:
آیا تو خرید همه‌ چیز، اولویت‌ با خرید کالای ایرانیه؟
بیاید اینطور تصور کنیم که تولید کننده ها رو میشه به دو دسته تقسیم کرد، دسته اول اونایی هستن که برای رشد تولیدات و پیشرفت تولیدی شون تلاش زیادی می کنن و دسته دوم اونایی که از وقتی تولیدشون به بار نشسته و سودآور شده، همون کالا رو با همون کیفیت تولید کردن، و درواقع دیگه به فکر ایجاد تغییر و پیشرفت نیستند. خُب حالا آیا ما به عنوان خریدار این محصولات باید برای هر دو نوع تولید کننده نقش حمایتی داشته باشیم؟ مشخصا پاسخ منفیه. احتمالا پاسخ شما هم همینه که تولید کننده اول لایق حمایت است و تولید کننده دوم هم در صورتی که کالای تولیدیش قدیمی و بی کیفیت شده باشه، شایستگی حمایت مالی رو نداره،  ولی ابتدا باید به یک سوال جواب داد، اونم اینکه باید مطمئن شد که تولید کننده ای که سالهاست یک محصول رو بدون بهبود کیفیت یا تغییر در زیبایی ظاهری داره تولید می کنه، از دسته اول هست یا دوم؟ می پرسید چرا؟ خُب معلومه چون توی کشور ما بسیاری از مشکلات تولید، به دلیل عدم تلاش تولید کننده و یا عدم تمایل اون به پیشرفت نیست، و اغلب مشکلات از سمت قوانین کسب و کار دست و پاگیر یا بعضاً اشتباه، واردات بی رویه کالاهای مشابه، و یا اختصاص وام هایی با درصد سود بالاست که باعث میشه یک تولید کننده نتونه در عرصه اقتصادی، به عنوان یک سرباز برای مملکتش بجنگه.
چه تعبیر قشنگی! “سرباز وطن، در عرصه اقتصادی” ، اگر به تولید کننده های داخلی با این عنوان نگاه بشه، شاید اینطور بهشون سخت گیری نکنیم، چون اصلی ترین مهره هایی که اقتصاد کشور رو می چرخونن اونها هستن ، چه کسانی که در کسوت قانون گذاری برای این  سرباز هستن، چه کسانی که باید به او مجوزهایی بدهند و چه کسانی که باید به او کمک های مالی بدهند.
مثلاً برای خودم پیش اومده که وقتی برای خرید جهیزیه عروس یا سیسمونی نوزاد کالایی را خرید کردم، بعد از یک یا دو سال از همون تولید کننده محصول جدیدی دیدم که بسیار باکیفیت تر از خرید قبلیم بوده و من حسرت خورد که ای کاش امسال اون محصول رو خریده بودم ، ولی نکته اینجاست که اگر در اون زمان کسی از محصولات اون تولید کننده حمایت نکرده بود، ممکن بود حتی تا الان دوام نیاره چه برسه به اینکه محصول خودش رو هم رشد بده!
پس به نظر میرسه که باید بیشتر دل به خرید از سربازان اقتصادی وطن داد و یکم بیشتر ازشون حمایت کرد. اگرچه که این حمایت قطعا شامل حال تولید کننده نوع اول خواهد شد و تولیدکننده های نوع دوم هم باید به خودشون بیان و از همین حالا تصمیم بگیرن و در خودشون تغییر ایجاد کنن.

 

فاطمه شهیدی

مقالات مرتبط